Ceny bydlení prudce rostou
Každým rokem se bydlení zdražuje, což znamená, že si ho může dovolit stále méně lidí. I přesto zájem o bydlení v osobním vlastnictví neklesá, ale kvůli cenám roste počet lidí, kteří si musí na vlastní bydlení brát hypotéku. Ta je pro většinu lidí jediným způsobem, jak si vlastní bydlení pořídit. I když každý netouží po tom zavázat se ke splácení mnohamilionového úvěru na desítky let, kdo chce dnes bydlet ve svém, nemá jinou možnost.
O hypotéky si lidé chodí žádat především do banky, ale banky mají poměrně přísné podmínky, které je potřeba splnit. Mezi ně patří i poměrně problematická novinka v podobě nutnosti mít naspořenou část peněz a nebo mít třeba nemovitost k rekonstrukci. 100% hypotéky už se nedávají, a tak lidem nezbývá nic jiného než několik let šetřit a doufat, že jim nakonec žádost banka schválí. Vzhledem k tomu, jaká je v Česku inflace a jak se propadají reálné příjmy, banky neposkytnou hypotéku každému. Jak to vypadá s hypotékami? A budou je banky schvalovat za stále přísnějších podmínek?
Pro většinu lidí je u hypotéky strašákem úroková sazba. Ta se v průběhu let mění, a pokud klientovi skončí fixace, může očekávat zvýšení úroků. Ke snižování dochází v mnohem menším procentu případů. Proto není dobrý nápad chtít hypotéku za každou cenu, protože i menší zvýšení úroků může znamenat několik tisíc korun měsíčně ve splátce navíc. Banky zatím poskytují hypotéky, jak byly zvyklé, ale nelze očekávat, že se podmínky nebudou měnit. I když dnes téměř každý staví díky hypotéce, může se to rychle změnit. Na vývoj hypoték má vliv celá řada faktorů. Někteří odborníci varují před krachem, jako jsme zažili v roce 2008, kdy realitní trh spadl doslova na dno. U nás se to tolik neprojevilo, ale v USA spadly ceny nemovitostí na minimum. Zdánlivě je to skvělá zpráva, ale v konečném důsledku na to doplatí opět jen lidé s hypotékami.