Zahradníci a majitelé květinářství, nebo firmy, které květiny rozváží, např. rozvoz kytek Praha, se většinou setkávají s lidmi, kteří svou radost dávají otevřeně najevo, a objednávají nejrůznější květinové variace pro slavnostní příležitosti. Těmi jsou oslavy svátků, narozenin, Mezinárodního dne žen, Svatého Valentýna, Dne matek, svatební obřady, výročí svatby, zasnoubení, nebo narození potomka. Lidský život je však vázán na přirozený cyklus a je pro nás někdy velmi těžké smířit se s tím, že člověk stárne a přichází smrt.

květináč

Ztráta blízkého člověka je pro každého z nás bolestnou událostí a tu pomáhají zmírnit i květiny. Pokud zvažujete nad tím, jakou z nich přinést do obřadní síně na poslední rozloučení, můžete se inspirovat třeba tím, jaké květy měl nebožtík v oblibě. Pokud si nejste jistí, nic nemůžete pokazit např. liliemi, gerberami a růžemi. Lilie a gerbery jsou květy přátelství, rudé a růžové růže vyjadřují opravdový soucit a bezpodmínečnou lásku.

Tmavší barvy pro muže, bílé květy pro mladé zesnulé

Pro muže se zpravidla volí tmavší tóny barev, např. rudá, temně fialová, sytě oranžová, nebo žlutá. Univerzální barvou jsou zelené a bílé květy, ty lze spolu s červenou barvou darovat i zemřelým ženám. Světlé barvy, zvláště pak bílá, se hodí především pro mladé, předčasně zesnulé osoby.

Právě na květinových svazcích pro naše nejbližší, se kterými se loučíme naposledy, bychom neměli šetřit, pochopitelně není třeba honosit se přehnanými obřími věnci a pugéty, jde o upřímné a důstojné rozloučení. Pokud volíme jednodušší kytice z jednoho druhu, měli bychom dbát na jejich sudý počet.

pohřeb

Obvyklou formou květinového rozloučení s našimi blízkými jsou smuteční věnce, stále častěji se však setkáváme s upřímnějším aranžmá, a tím jsou vypichované kytice. Nařezané květy se zapichují do pěnové hmoty a vzniklý svazek má tvar trojúhelníka, aby jej bylo možno postavit na podložku a opřít. Vzdálenější příbuzní a přátelé zesnulé osoby mohou zvolit skromnější způsob, např. kytici na rakev, nebo levnější variantu květiny do ruky.