Určitě se rádi podíváte na přilétávající ptáčky, pozorujete je, jak se v misce s vodou koupají, nebo jak poskakují po terase a sbírají drobky. Večer, hlavně za podzimních večerů se často zaposloucháte do funění ježků a při troše štěstí, je ukazujete svým dětem či vnukům. Jsou to takové malé radosti, které vám vaše zahrada a její obyvatelé přinášejí. V zimě je jejich život o poznání těžší. Měli byste jim tyhle drobné radosti nějak vrátit.
ptáčci a krmítko
Postavte jim krmítko. Není v tom nic extra složitého. Jedna základová deska, k ní připevníte čtyři hranolky a na ně nalepíte sedlovou stříšku. Krmítko by mělo být tak velké ať se do něj ptáčci pohodlně dostanou. Je totiž možné, že díky jeho stříšce v něm naleznou přístřeší v době, kdy bude hustě sněžit. Pokud krmítko nezvládnete vyrobit vlastnoručně, nebo nemáte na jeho výrobu prostě čas, můžete si některé krmítko zakoupit. V podzimním období je najdete skoro v každém supermarketu.
ježek v listí
Krmítko pak umístěte někde, kde budou mít ptáčci dostatek soukromí a pocit bezpečí. Mělo by být dostatečně vysoko, ale ne zas tak abyste na něj nedosáhli, když do něj budete chtít doplnit zrní nebo jinou potravu pro ptáčky. Ideální místo je tam, kde jej můžete pozorovat z okna. Zvláště pro děti to bude opravdová zábava a zároveň výuka jak se chovat k přírodě.
Speciální krmítka jsou pro sýkorky a jim příbuzné ptáčky. Těm stačí zavěšená lojová koule. Sýkorky na ni přistanou, zavěsí se a vyzobávají zrníčka společně s tukem. Takovou kouli nejlépe zavěsíte na nějakou dostupnou větev stromku.
I ježků můžete být prospěšní. Díky vám totiž mohou v klidu přečkat i tu největší zimu. Stačí, když při podzimní shrabování zahrady necháte tu a tam větší kupičku listí. Ježci právě takové hromádky listí před zimou vyhledávají a pak v nich přezimují. Listí v hromádce totiž působí jako dobrá tepelná izolace.
sníh na krmítku
Tím, že všechno listí ze své zahrádky neuklidíte, zabijete pověstné dvě mouchy jednou ranou. Za prvé zachráníte ježka a za druhé, získáte pro svou zahrádku významného bojovníka proti různým škůdcům, o které se ježek na jaře postará. Jsou totiž součástí jeho jídelníčku. Ono i malá a divoká zvířátka umějí být vděčná.