Možná, že jste někdy na Internetu zahlédli online BMI kalkulačku, ale bylo to stranou vašeho zájmu, neboť vám nepřipadala zajímavá. K čemu je to vlastně dobré a co vám vypočítá? Má to vůbec nějaký význam, nebo je to jen hloupý reklamní trik? Do vzorce BMI kalkulačky zadáte pouze vaši tělesnou výšku a vaši hmotnost a pak se nebudete stačit divit, jak na tom jste. Teď žertujeme a s trochou nadsázky naznačujeme, co vám vlastně BMI kalkulačka propočítá, ovšem počítejte s tím, že se dozvíte, zda spadáte ještě do normálních hodnot pro zdravého jedince, anebo jste je již překročili, případně jste na opačném konci žebříčku.

obézní člověk

BMI index je tzv. index tělesné hmotnosti a prozradí vám, zda trpíte podváhou, nadváhou, nebo dokonce obezitou. Je zde jistá tolerance, určité rozmezí a výpočet je pouze orientační, ale v zásadě máte alespoň motivaci ke zdravému hubnutí. V případě podváhy může jít rovněž o závažný zdravotní problém a tehdy byste měli navštívit svého praktického lékaře.

sladká pochutina

Co když máte nadváhu

Nadváha a obezita je v současné době civilizační problém, ve Spojených státech jí trpí téměř tři čtvrtiny obyvatel a pravděpodobně vás napadne, že za to mohou ty klasické fastfoodové pochutiny, se spoustou zbytečných kalorií, bez vlákniny, a to vše zapíjené přeslazenými kolovými nápoji. K tomu všemu přispívají chuťové a energetické stimulanty, takže tělo není ve skutečnosti vyživováno, ale pouze je obaleno tukovým odpadním balastem, který vůbec nepotřebuje. Takoví lidé pak rychle stárnou a mění se na, svým způsobem závislé jedince na stávajícím stravovacím systému a nejsou schopni pružné změny.

Nechcete-li takto skončit, měli byste se začít orientovat na zdravý životní styl a změnu stravovacího režimu, naštěstí se této problematice věnuje celá řada odborníků, kteří mají prokazatelné výsledky.