Instalatéři nemají vrbový proutek, aby zjistili, kudy vám protéká voda z trubek, možná, že by se nějaký proutkař tohoto úkolu zhostil, ale přece jen proutkaře zavoláte, pokud potřebujete najít pramen a vodní zdroj ukrytý v zemi, nikoli vodu protékající z uměle zhotovených rozvodů.

Instalatéři využívají fyzikálních sil a metod, které se osvědčily již v mnoha aplikacích před vámi, a v různých terénech. Jde zejména o dvě metody: Spolehlivý a přesný způsob dohledání i velmi drobné trhlinky, je formovací plyn s obsahem vodíku. Vodík je nejlehčí plyn, který se ve vesmíru vyskytuje, a velmi snadno proniká jakoukoli skulinou, nemusíte mít tedy obavy, že by nepronikl i defektními otvory ve vašem případě. Druhý způsob využívá akustického jevu skrze poslechové tyče Hykron a jde rovněž o přesné nalezení defektu v trubkách i armaturách.

instalatérské kleště sikovky

Díky těmto metodám a přesně odhaleným skrytým závadám pak lze mnohem efektivněji postupovat při opravách. Například v koupelně to nemusí nutně znamenat vybourat celou stěnu obkladaček, stačí jen odebrat jednu nebo dvě dlaždičky a ty pak po odstranění závady vložíte na své místo z rezervních obkladů, tedy pokud je máte uschované, což vám každý zkušený obkladač doporučí.

vodovodní kohoutek

Protékající vody si nemusíte všimnout

Kdy jste naposledy odečítali stav vody z měřidla u hlavního uzávěru? U elektroměru nebo plynoměru to není nutné provádět tak často, pokud máte stabilní odběr a zhruba znáte svou spotřebu, ovšem u vody je to něco jiného. Tam jde o to, že si nemusíte být vědomi skryté závady a voda může protékat třeba ve sklepě či v garáži, bude se to třeba jevit jako zdánlivá vyšší vlhkost zdiva, a horší je to ještě u trubek, které vedou mimo zástavbu. Jakmile se vám podezřele zvýší odběr vody, ihned to řešte, nebo se nedoplatíte. Může se stát, že vás včas neodhalená závada zbytečně přijde na několik tisíc korun ročně.