Váš první potomek je na cestě a zvažujete, jakou formu spoření pro něj zvolit? Otevírá se vám široká nabídka dětských kont od různých bankovních společností. Abyste mu jednou pomohli v jeho začátcích. Je již na vás, jestli se rozhodnete dát mu naspořené peníze v 10ti, 20ti, 30ti letech nebo prostě jen tak. Rozhodně je to ale skvělé rozhodnutí, za které vám jisto jistě v budoucnu velmi poděkuji. Jak s penězi pak naloží, bude už na něm a na tom, jak jste ho vychovávali, to zde totiž hraje také velkou roli.
hodiny na zdi.jpg
Již od malička je velmi důležité vést vaše děti jednak ke kladnému vztahu k penězům, ale zároveň s jistým respektem. V životě se jim pak může stát, že jich třeba nebudou mít tolik, kolik by aktuálně potřebovali. Ano, tato situace je řešitelná, ale právně vedení vztahu k penězům již od malička jim může v životě leccos usnadnit.
V současné době je na trhu několik produktů, jak finanční prostředky spořit do chvíle, než se je rozhodneme darovat svému dítěti. Jedná se například o spořící účty, které nejsou zrovna výhodné, ale je to asi to nejmenší zlo. Další možností jsou například investice do akcií nebo podílových listů.
Jak je tedy správně vést? Jak je s penězi naučit hospodařit? Dobrým pomocníkem se může stát právě spořící prasátko a peněženka. Každé dítě dostává k narozeninám, svátkům, Vánocům, na konci školního roku a určitě při řadě jiných příležitostí nějaké peníze od rodičů, babiček či dědečků. V řádech stovek korun je vhodné nechávat dítěti tyto peníze v prasátku v jejich pokojíčku, tak aby měli prasátko neustále pod dohledem.
stříbrné prasátko.jpg
Vysvětlit mu, že je fajn, aby to prasátko bylo třeba někde schované, ukryté. Prostě aby si ho ukryl někam bezpečně. Důvod? Když někam přijde, tak také nevidí někdy, že by se peníze povalovaly jen tak v dohledu všech. Až bude větší, určitě je také fajn pořídit mu malou peněženku a když se pojede na rodinný nákup a bude si chtít něco koupit, ať už se jedná o sladkost či drobnou hračku. Nechte ho, aby si hračku sám zaplatil. Samozřejmě mu budete neustále v patách a očkem pokukovat. Tohle všechno může napomoci k vytvoření si toho správného vztahu k penězům. Aby pochopili, jakou mají hodnotu, a že jich není nekonečno.