Máte rádi literaturu faktu nebo beletrii? Mnozí lidé totiž beletrii příliš nepreferují. Když čtou, tak především proto, že se chtějí dozvědět především nové informace. Fakta podaná atraktivní formou, to je přesně to, co dotyčného zajímá. Literatura faktu je velmi populární u lidí všeho věku.
Mezi literaturu faktu řadíme například také deníky, memoáry, dopisy, autobiografie a biografie a cestopisy.
velká knihovna
Mnozí lidé zase milují příběhy. Nemusí se jednat o skutečný příběh, hlavně že je v něm dobrodružství, napětí, láska a snad také trochu humoru. Prožít jiný život, prožít neznámé city, to je to, na čem těmto lidem záleží.
Ovšem, co když čtenář neví roupama, co by, protože touží po příběhu i po poznání? Pro tyto lidi je optimální literární žánr historický román.
 

Jarmila Loukotková

Mezi královnu české historické prózy patřila Jarmila Loukotková, která v průběhu svého dlouhého života napsala neuvěřitelné množství knih. Většinou psala historické romány. Starověká antika a středověká Francie, to byl její šálek čaje. Ovšem tu a tam psala také knihy ze současnosti. Pojďme i vzpomenout nejznámější knihy této úžasné spisovatelky.
 

  • Není římského lidu– román pojednávající o osobě Petronia Arbitera v dobách vlády císaře Nerona.
  • Spartakus– dva díly, Před námi boj, Smrtí boj nekončí. Příběhy o Spartakovi a jeho nástupci Gaviovi.
  • Bůh či ďábel – příběh ze středověké Francie, který pojednává o osobnosti Jiljí de Retz, který byl zřejmě největší masový vrah středověku.
  • Navzdory básník zpívá – příběh ze středověké Francie se zabývá osudy básníka Františka Villona.
  • Odměna – odměna je psychologický román ze současnosti o vrahovi, který se rozhodl zavraždit pro zisk. Moderní variace Dostojevského Zločinu a trestu.

svíčka u knihy 
Z dalších románů zmiňme jen heslovitě alespoň některé – Pro koho krev, Jasmín, Liána smrti, Pod maskou smích, Doma lidé umírají