Proč sáhnout po alternativě?
Můžeme říci, že za rostoucí oblibou rostlinných mlék jsou tři hlavní důvody:
1.      Intolerance laktózy, alergie na kravské mléko.
2.      Zdravý životní styl– podle některých názorů není častá konzumace kravského mléka příliš prospěšná lidskému zdraví
3.      Veganský a raw způsob stravování – pro zastánce těchto životních stylů, kterých je stále více, je tento způsob jasnou volbou
sójové mléko.jpg
Vyrábíme doma
Výrobu rostlinných mlék zvládnete i doma, pro větší pohodlí a efektivitu při přípravě je vhodné sáhnout po některém z bohaté nabídky výrobníků. Cena se pohybuje řádově od stokorun do několika tisíc a vyrábět můžete ze semínek, oříšků, obilnin nebo sóji.
Sada pro výrobu rostlinného mléka ChufaMix vám umožní vyrobit si vlastní mléko během několika minut. Přístroj se jednoduše udržuje a kromě ingrediencí vám k jeho provozu stačí jen libovolný tyčový mixér. Cena je 1390 Kč.
mandlové mléko.jpg

Z obchodních regálů
Zkrátka nepřijdete ani tehdy, pokud se vám do domácí výroby z nějakého důvodu nechce. Při nákupu nejste omezeni jen na obchody se zdravou výživou, rostlinná mléka patří do běžného sortimentu mnoha supermarketů. Které značky patří mezi ty nejrozšířenější?
·         Alpro – nabízí mléčné alternativy například ze sóji, ovsa, kokosu či oříšků, a to i ve směsích
·         Provamel– různá rostlinná mléka v BIO kvalitě, případně obohacená kalciem, v nabídce je i směs s makadamiovými ořechy, jemně slazená agávovým sirupem
·         Alnatura –další z rozšířených značek, produkujících rostlinná mléka různých druhů
Mlékem to nekončí
Není to ale jen mléko, co sortiment těchto firem nabízí. K dostání jsou také různě ochucené dezerty, jogurty a tuky vyrobené bez přídavku kravského mléka.
Zakoupit si lze dokonce i velmi chutnou rostlinnou smetanu – například ovesnou či mandlovou. Širokou nabídku najdete v internetovém obchodě Countrylife.
kravské mléko.jpg
Jednou z možností, jak mít vždy při ruce potřebné množství nápoje, je sušená varianta rostlinného mléka. Stačí jen smíchat prášek s vodou. Vyzkoušet můžete například instantní nápoj Zajíc od firmy Mogador, a to hned v několika variantách (sójový, pohankový, rýžový…). V nabídce je i varianta Vegan, obohacená o vápník a vitamíny. Cena je okolo 70 Kč za 400 g balení.