Důležité je také vyznat se v základních pojmech tohoto odvětví. Jedním z nich je pojem úroková sazba, což je synonymem slova úroková míra. Jedná se o označení navýšení částky, které byla půjčena, a to v procentech za daný časový úsek. Ke každému úvěru je také připojen úvěrový účet, díky němuž můžeme pohodlně sledovat stav úvěru. Pokud si ale na druhou stranu založíte spořící účet, budou vám vaše peníze vydělávat, bohužel se jedná o velmi malé částky.
účetnictví a kalkulačka.jpg
Každý má jednou za čas potřebu půjčit si finanční prostředky. Ať už se jedná o nějakou nečekanou událost, jako je porucha auta či domácího spotřebiče, nebo si prostě chce přilepšit. Místo zdlouhavého a náročného šetření si mnoho lidí raději peníze půjčí. Dnes je také ve spoustě obchodů možné zakoupit si produkt na splátky bez navýšení. Můžete si tak zakoupit například nový televizor ihned, nepřeplatíte ani korunu navíc a jeho koupě nezruinuje váš rodinný rozpočet. Jak dlouho budete splácet je pouze na vás.
Nově se také roztrhl pytel s nebankovními půjčkami. Získat půjčku u banky totiž bývá často velmi složité. Musíte doložit příjem a projít dlouho cestou papírování. Nebankovní společnosti pak nabízejí poměrně výhodně úvěry. Lidé se často nechají nalákat poutavými slogany v reklamách a také rychlostí, se kterou jsou půjčky vyřizovány. Některé společnosti slibují peníze na účtu do pěti minut. Navíc půjčují bez registru, bez doložení přijmu a některé dokonce i lidem v exekuci. Na tyto firmy je ale proto potřeba si dávat pozor. Jedná se o společnosti s pochybným pozadím, které nejsou zaštitovány stejnými pravidly, jako ty, které platí pro banky.
česká měna.jpg
Je pravděpodobné, že pokud vám banka odmítla dát půjčku, měla k tomu nějaký pádný důvod. Lidé si často neuvědomují, že půjčka je jen dočasné řešení jejich finančních problémů. Chvilková úleva pro zatíženou peněženku se ale brzy vrátí jak bumerang a splátky společně s poplatky mohou přivést jedince až k bankrotu. To, že je půjčit si dnes značný obnos peněz tak snadné, představuje určité nebezpečí pro finančně negramotné občany.