Dark web je součást internetu, která se nachází na darknetech (překryvných sítích) a díky nim je skrytý normálním vyhledávačům. Dostat se do něj můžete pouze pomocí speciálních prohlížečů.

čísla na mikině

Výhodu oproti normálním webům má v tom, že poskytuje větší anonymitu, což se hodí pro uživatele, kteří se nachází v zemích, kde internet podléhá cenzuře. Anonymita je také důvodem, proč je dark web místem vyhledávaným pro řízení nelegálních aktivit.  Můžete tam např. najít stránky s nabídkou drog, zbraní nebo falešných identit, ale také normální věci, které se na internetu běžně vyskytují a jsou legální. Myšlenka této sítě spočívá v absolutní svobodě a se svobodou přichází i kriminalita, proto by bylo hloupé říci, že slouží primárně k nelegálním aktivitám. Navíc by to nebyla vůbec pravda, protože v konečném součtu asi převažují spíše legální věci, ale je to těžké určit kvůli rozloze. Podle jednoho průzkumu je to skoro půl na půl (legální věci vedly o pár desetinek), berte to pouze orientačně.

Sám o sobě je dark web legální, ale pokud se dopustíte nějaké nelegální činnosti, tak následky padají na vaši hlavu. Zakázána je i návštěva některých stránek např. s dětskou pornografií, to však neznamená, když na nějakou omylem vlezete, že po vás „interpol zahájí mezinárodní pátrání,“ a to nejen protože je těžké odhalit něčí totožnost, ale taky kvůli množství těchto nechtěných návštěv.  

Veškeré nelegální aktivity jsou monitorovány bezpečnostními službami po celém světě, to je důvod, proč je složité si tam např. objednat něčí vraždu. Nachází se tam mnoho stránek s možností najmout si vraha nebo zúčastnit se vysílání vraždy v přímém přenosu, ale to jsou podvody sloužící k vytáhnutí z důvěřivých, dalo by se říct i psychicky narušených, lidí peníze. Platí se pomocí kryptoměn, nejčastěji bitcoinem, ale u nelegálních „služeb“ se používá monero, protože je ještě anonymnější.
nelegální a legální

Špatný nebo dobrý?

To není jednoduchá otázka. Na jednu stranu nám přináší necenzurované informace, větší svobodu a anonymitu, na tu druhou pomáhá s šířením ilegálního obsahu. Z širšího hlediska je spíše dobrým než špatným. Pokud by nebylo dark webu, tak všechny nezákonné aktivity na něm by si stejně našli jinou cestu, protože ho ke své aktivitě nepotřebují, jen jim ulehčuje práci. Navíc si na něm můžete být jisti, že vás nikdo nebude cenzurovat a monitorovat, pokud samozřejmě dodržíte jeho pravidla. Je to takový dobrý sluha pro všechny, bohužel i pro ty špatné.