Nejprve trochu teorie. Kolika je bolestivý stav v dutině břišní. Kojenecká kolika je jeden z nejčastějších příčin dětského pláče. Kojenecká kolika je způsobována velkým množstvím plynatosti v zažívacím traktu, kdy se málo pohyblivé dítko samo nedokáže dostatečně uvolnit, aby plyny vyšly ven. Způsobena může být jak nevhodnou stravou mámy, nemocí ale některé děti na koliky trpí, ať uděláte cokoli.
rodiče u kojení
Co jíst a nejíst
Tak předně, neházejte hned flintu do žita. Ne všechny děti trpí na koliky a i ty co na ni trpí, často nereagují právě na ta jídla, která nadýmají dospělé. Po příchodu z porodnice je sice dobré nastavit dietu, nejíst dráždivé potraviny ale postupem času je dobré začít zařazovat i tyto potraviny a sledovat, jak je dítě snáší. Může se totiž stát, že vaše dítko nebude reagovat na nic a vy si budete moci dopřát jídlo stejně jako před porodem. Na jaké potraviny si dávat pozor pokud dítě trpí na kojenecké koliky?
Luštěniny
Luštěniny jsou kapitolou samy o sobě. Těžké a nadýmavé luštěniny bohužel dráždí spoustu dětí a často je špatně snáší delší dobu než ostatní potraviny. Zpočátku je tedy lepší je vyloučit ale po pár týdnech je postupně můžete zařazovat. Stejně tak i zelí, které silně nadýmá.
Zelenina
I některá zelenina je nevhodná a může nadýmat. Zeleninu zkoušejte zavádět postupně, již od počátku po narození, abyste měla dostatek vitamínů a minerálů, které zelenina obsahuje.
Ovoce
Ovoce je důležité především kvůli vitamínům a většinou nenadýmá. Často však může dítko dráždit a může tím pádem mít vyrážku. S ovocem tedy hodně opatrně – především s citrusovým ovocem si dejte na čas.
pláč mimča
Čerstvé pečivo
Čerstvé pečivo je silně nadýmavé a děti často trpí na koliky právě skrz tuto pochutinu. Ideální je konzumovat pečivo den staré, tak aby již nenadýmalo.
V porodnicích je často strava pro kojící matky naprosto nevhodná. Uvedu příklad na svém jídelníčku, který mě čekal po porodu první dcery. V papírech jsem měla uvedenou jedinou alergii a to na jahody. Těsně po porodu mě k večeři čekal čerstvý chléb s ostrou pomazánkou a k druhé večeři jahodový jogurt. Druhý den bylo k obědu maso s pórkem a k večeři opět jahodový jogurt. No a třetí den jsem si k obědu mohla dopřát čerstvé vdolky. Kynuté.