Pokud se podíváte na účet po výplatě a pak za tři až čtyři týdny, nestačíte žasnout, kam se všechny ty peníze poděly. Jsou položky, na kterých se prostě šetřit nedá, jako je nájemné, splátka hypotéky či jiného spotřebitelského úvěru, doprava, pojištění apod. Šetření není žádná věda a ani to není nic složitého.  
válet se v penězích.jpg

Nenechávejte nikde zbytečně svítit světlo

Pokud odběhnete jen na minutku, nic se nestane, ale pokud v místnosti delší dobu nejste, tak určitě světlo zhasněte. Ač se to na první pohled nezdá, svícením se dá uspořit celkem slušná částka. Začněte u toho, že budete používat úsporné žárovky na rozdíl od těch běžných, které mají i kratší životnost. První náklady sice budou vyšší, neboť cena úsporných žárovek je vyšší, ale tyto náklady se vám ve velmi krátké době vrátí. Odborníci uvádí, že úspora může činit i 80%. Led žárovky dokáží vydat minimálně tolik světla jako ty běžné s podstatně menšími energetickými nároky.

Teplo domova

Další velkou položkou především v zimním období jsou náklady za teplo. Kdo by chtěl ve svém vlastním bytě nebo domě mrznout a třást se zimou. Základem všeho je kvalitní topení s regulací, kde je možné teplotu nastavit v každé jednotlivé místnosti, pokud nejste doma, zbytečně netopte, stejně tak v nočních hodinách, kdy příliš vytopená místnost není pro spánek tím nejlepším.
skleněná pokladnička.jpg

Jídlo a zase to jídlo

Ušetřit se dá i na jídle. Stačí připravit si jídelníček na několik dnů předem a nakoupit pouze ty suroviny, které budete potřebovat, vyhýbejte se nákupu ostatních produktů jen proto, že jsou např. ve slevě. Ideální je vzít si doma sepsaný nákupní seznam a řídit se striktně jím. Vždy kupujte jen tolik věcí, kolik opravdu sníte, vše ostatní je plýtvání a vyhazování peněz. Velké úspory peněz docílíte také tím, že si budete jídlo připravovat sami doma.

Doprava

Cestování MHD je levnou variantou dopravy. Pokud to není možné, zkuste se domluvit se spolupracovníky, kteří bydlí ve vašem okolí a o náklady na dopravu osobním automobilem se tak podělíte.