Mnoho rodičů díky tomu, že jsou v neustálém kontaktu s jejich dětmi, tak nějak časem ztrácí snahu a chuť k tomu, pořád s nimi podnikat ty stejné aktivity. Děti totiž milují hraní všeho druhu, a pokud si nějakou činnost oblíbí natolik, že jí chtějí věnovat veškerý čas, může to být pro rodiče doslova vyčerpávající.

děti na prolejzačkách

Cítíte, že potřebujete změnu?

Nebaví vás každý den vytahovat ty stejné knížky a číst jim pořád dokola ty samé příběhy? Už vás omrzela i stavebnice, autodráha a hra na schovávanou? Nemějte obavy, neznamená to hned, že vaše děti nemilujete a lépe by vám bylo bez nich.

Pravda je taková, že stereotypní styl života dětem vyhovuje a nevidí v něm žádný důvod k tomu, aby se opětovně nevracely k aktivitě a hře, která jich baví.

Můžete být za to rádi, protože se můžete dostat i do mnohem složitější situace. Pokud vaše dítě už nebaví hračky a hry, které má doma, bude od vás vyžadovat vaši iniciativu k tomu, abyste ho zabavili. A to už je náročnější oříšek.
děťátko v bundě

Co můžete udělat pro to, abyste byli spokojeni všichni?

1.     Jestli ztrácíte energii pro vaše děti, postarejte se o to, aby měly změnu. Vezměte jich třeba na návštěvu k babičce a dědečkovi, navštivte rodinu z každé strany a chvilku si odpočiňte od všeho, co po vás doma vyžadují.

2.     Vymyslete hru, která bude bavit i vás. Jako rodiče máte fantazii mnohem více propracovanou, takže pro vás disciplína a hra, kterou vaše dítě ještě nezná, může být výzvou. Jděte na to chytře a postarejte se o to, abyste se zabavili společně.

3.     Mnohem více příležitostí ke změně se nabízí z venkovního prostředí. Vyberte se na místa, která jsou pro děti nejvíce lákavá (dětská hřiště, parky, Zoo zahrady) a dejte jim prostor, ať se realizují. Uvidíte, že i vy přijdete na jiné myšlenky a čerstvý vzduch vám prospěje.

Někdy je toho hodně

Věřte tomu, že každý rodič má jednou za čas chvilku, kdy ho unavuje pouhá myšlenka na to, aby s dětmi něco podnikal. Může za to i životní styl, který je obklopený stresem a únavou i ze strany pracovního vytížení, kterého není právě málo. Po příchodů domů už má pomyšlení pouze na klid a nicnedělání.

Maminky na mateřské dovolené to mají horší, protože se jejich aktivity každý den zaměřují na ty stejné věci a hry, které jich už přivádí k šílenství. Taktéž platí, že v případě krize, kdy vás už nic nebaví, byste vaši pozornost měly jako matky upřít na změnu, která vás všechny rozptýlí.