Finance hýbou celým světem a našimi životy. Náš život je na finance navázaný a dost často určuje jeho směr již od narození. Již od první třídy vznikají mezi dětmi často propastné rozdíly, které určují, zda budou oblíbeni, nebo zda budou na okraji třídy. A často právě toto určují i finance. Nedostatek financí totiž znamená i to, že si dítě nemůže dovolit to samé, co jeho spolužáci. Na psychiku dětí to může hodně dopadnout a děti mohou skončit i jako šikanované.
pět komínků
1.      Materiální zázemí
Jistě si říkáte, že mnohem důležitější než materiálno je zdraví a duchovno, láska v rodině. Avšak dítě to takto vnímat nebude. Samozřejmě nemusí mít všechno co jeho spolužáci, avšak pokud bude muset třeba nosit obnošené oblečení po sourozencích i do školy, pak se samozřejmě nebude ve škole cítit dobře. Nejspíš si toto totiž všimnou i spolužáci a tato situace může skončit i šikanou. Pokud dítěti nemůžete pořídit nový telefon či notebook, snažte se, aby aspoň oblečení mělo pokud možno nové a kvalitní.
mince eur
2.      Promluvte si s dítětem
Jestliže se jedná o dospívající dítě, vysvětlete mu danou situaci tak, jak to prostě vypadá. Dítě musí vědět, proč mu odmítáte koupit nový telefon či počítač, nezaslouží si, abyste mu lhali. Nabídněte dítěti také alternativu – pokud je starší 16ti let, není problém dnes najít třeba víkendovou brigádu a na danou věc si ušetřit. Nedělejte však dítěti naschvály, v brigádě jej podpořte a dopřejte mu dostatek pomoci s hledáním práce.
3.      Hlavně že se máme rádi
Snažte se dítěti vysvětlit, že je důležité zdraví a láska. Samozřejmě že to bude pro dítě těžké, snaže se mu však ukázat to, že se dá užít si den i bez peněz, třeba tím, že vyrazíte do přírody na výšlap, nebo si uděláte rodinný výlet na kole. Snažte se dětem ukázat, že jste dobrá rodina a zvládnete všechno, i krátkodobý výpadek peněz.