Nedávno jsme si mohli připomenout úmrtí Michelangela Buonarroitiho slavného malíře, architekta, sochaře a básníka.


Každý, kdo zamíří do Říma, navštíví Sixtinskou kapli, o jejíž výzdobu se postaral právě Michelangelo. Podobně každý návštěvník Florencie si nenechá ujít pohled na monumentální sochu překrásného atletického Davida, kterého usochal Michelangelo.
stvoření Adama


Pojďme si o tomto předním představiteli vrcholné renesance a manýrismu a soupeři Leonarda da Vinciho něco málo říci.


 

Florencie a Řím, dva domovy


Michelangelo se narodil ve Florencii. Jeho přítel ho přivedl do umělecké dílny a Michelangelo byl nadšen. Otci se to nelíbilo, ale nakonec to akceptovat. Mimořádně nadaného mladíka si brzy povšiml florentský vládce ze slavného rodu Medici, což pro kariéru budoucího umělce mělo zásadní význam.
socha Adama


Michelangelo žil střídavě ve Florencii a Římě. Jestliže ve Florencii byl jeho donátorem Lorenzo Medici, v Římě to nebyl nikdo menší než papež.


Michelangelo byl geniálním umělcem, který byl velmi přísný. Často zničil dílo, které se mu nezdálo dost dokonalé. Mramorové bloky pro své sochy si osobně vybíral v dolech v Carraře, někdy je i osobně páčil.


 

Velmi bohatý muž své doby, bohatší než da Vinci


Vzhledem k tomu, že jeho klientelou byli nejvýznamnější mužové své doby, se Michelangelo stal velmi bohatým mužem, ale nebylo to pro něj nijak významné. Prý za sochu Davida vydělal více, než vydělal Leonardo da Vinci za celý život. Peníze mu ovšem štěstí nikdy nepřinesly, umírá sám.
mrtvý Ježíš


O Michelangelovi bylo napsáno mnoho knih. Překrásnou knihou o jeho životě je titul Kámen a bolest Karla Schulze. Další slavnou knihou je Agónie a extáze Irvinga Stonea.


Natočeno bylo také několik filmů. Nejznámější z nich je nepochybně film z šedesátých let Ve službách papeže, z modernějších filmů je to pak film Božský Michelangelo z roku 2004.