Kupujete svůj první byt a emoce Vám lítají všemi směry a adrenalin významně stoupá. Tak se v klidu nadechněte a vydechněte. Ne vždy ten první byt, který vidíte, je ten nejlepší a neváhejte se podívat na více nabídek. Velmi důležitá je lokalita Vašeho bytu. A zde dochází k prvním omylům a přešlapům. Člověk vybírá dle úspory financí anebo je to pro něj známé místo. Ale pokud zapomenete na důležité aspekty, zjistíte časem, že se bydlení nepřizpůsobuje Vám, ale vy mu. A vy budete nešťastní. Skryté nedostatky bytu Vám také dokážou pěkně znepříjemnit Váš pocit z nového bydlení. Můžete se jednat o plíseň, hluk, netěsnící okna, skřípající podlaha. Pokud tyto závady objevíte, můžete zkusit sjednat významnou slevu anebo nechte byt prohlídnout Vašeho odborníka. Pokud už i toto máte za sebou, může se stát, že na Vás realitní makléř začne tlačit s podpisem rezervační smlouvy. Dokud si nejste jistí, nic nepodepisujte. Závazek vyplývající z rezervační smlouvy pod hrozbou i vysoké sankce Vás poté nutí podepsat i třeba nevýhodnou smlouvu. Proto nikdy při koupi bytu nespěchejte.

nový byt

Ideální byt neexistuje

Už na začátku byste měli vědět, že ideální byt neexistuje. Ale pokud si předem určíte jasné vize bydlení, bude pro Vás hledání nového hnízdečka mnohem jednodušší. Než začnete hledat nový byt, jasně si vymezte priority, s kterých nemůžete slevit a poté další aspekty, které pro Vás životně důležité nejsou. Budete tak lépe připravení nejen na realitní trh, ale také makléře, kteří chtějí za každou cenu prodat.

klíč k bydlení

Platba za nový byt

Blahopřejeme, pokud jste se dostali do situace, že máte vybráno, byt zkontrolován, smlouva podepsána a už pouze Vás čeká úhrada Vašeho vysněného bydlení. Ale i zde buďte velmi opatrní. Úhradou kupní ceny stále nenabývá byt do Vašeho majetku. Toto se stane až po zápisu vlastnického práva do katastru. Jak tedy nenaletět podvodníkům? Jako nejsnadnějším řešení této situace je uložit peníze třetí osobě do úschovy. Většinou se jedná o advokáty, notáře anebo banky.