Kočky jsou nádherná zvířata, velmi hrdá a svéhlavá. Jen těžko se vám je podaří vycvičit, protože jak si vaše kočka vezme něco do hlavy, nebude čekat na vaše svolení. Přesto všechno je milujeme a chceme pro ně to nejlepší.
O rostlině s latinským jménem Nepeta cataria slyšel asi každý chovatel těchto čtyřnohých mazlíčků. Pokud chcete kočku potěšit opravdu na maximum, je toto pro vás to pravé.
mourovatá kočka
Šanta kočičí je kvetoucí rostlina dosahující maximálně šedesáti centimetrů. Už od pradávna byla známá pro své mírné halucinogenní účinky, používala se jako dochucovadlo, nebo ji lidé kouřili podobně jako tabák.
Jak už ale název napovídá, úzce souvisí s kočkami. Zmiňované lehké halucinogenní účinky, jaké rostlina má na člověka, jsou naproti tomu pro kočku velmi silné – přezdívá se jí dokonce „kočičí kokain“.  Pokud si rostlinku v zahradě zasadíte, možná brzy zpozorujete, že kočka se v její blízkosti dostává do naprostého rauše, válí se po zemi, skáčou po rostlině, přehnaně vrní apod.
Důvodem tohoto chování našich mazlíčků je látka zvaná nepetalakton. Ta se uvolňuje do ovzduší kolem rostliny, kde ji vdechuje kočka. Samotné pozření rostliny na ni má až utlumující účinky, podobně jako sedativa. Často se tedy stává, že kočka po „vyvádění“ kolem rostliny nakonec usne, protože pozře její lístky.
Nemusíte mít žádné obavy, rostlina není nijak návyková a euforické stavy na kočku nemají žádné vedlejší účinky. Může se ovšem stát, že právě na vaši kočku šanta vůbec působit nebude. Jak je toto možné prozatím není vědecky potvrzeno, podle všeho se však vnímavost na šantu dědí.
šanta kočičí
Chcete-li si šantu pořídit, její sazeničky či semínka seženete za pár desítek korun. Na trhu jsou k dostání také hračky a postřiky, jež výtažky z rostliny obsahují. Nastříkat je pak můžete například na škrabadla a jiná oblíbená místa vaší kočičky.