Minimální mzda je v současné době 13.350 korun měsíčně a v naší republice ji pobírají asi 4% zaměstnanců ale je spousta dalších, kteří nejsou od tohoto platu daleko. Jaké profese se nejvíce pohybují kolem této částky
vozík na úklid
Uklízečky
se nachází právě na té nejspodnější hranici, většinou pobírají právě minimální mzdu. I když je ve většině prací potřebují, jedná se o dlouhodobě nejhůře placenou pracovní pozici. Průměrný plat uklízečky se pohybuje kolem 14.000 korun. Uklízečky a uklízeče často dělají lidé se základním vzděláním, kteří nemají moc na výběr, mnohdy také osoby se zdravotním postižením. Na práci není potřebná žádná extra kvalifikace, práci může dělat téměř každý a proto je placená, tak jak je.

Vrátní jsou hned za uklízečkami, ruku v ruce s vrátnými jsou také pracovníci ostrahy. Jejich práce je sice poměrně riziková a musí pracovat i v noci ale i tak za svoji práci pobírají průměrně jen kolem 15.000 korun. Co se kvalifikace týče, je to stejné jako u uklízeček, nedá se na tom hledat nic složitého.
vozík na úklid
Šičky a švadleny jsou třetí v žebříčku nejhůře placených zaměstnání. Nevýhodou je, že jejich práce je často velmi nedoceněná. Za stejný kus oblečení si totiž musí často říct více, než velké obchodní řetězce a tím jsou opravdu v nevýhodě. Jejich plat se pohybuje kolem 15.500 korun. Švadlena už ale musí mít nějakou kvalifikaci, nebo minimálně dovednost a um.
usměvavá servírka
Číšníci, servírky a pomocní kuchaři na tom také nejsou zrovna nejlépe. Ale k jejich platu se počítá i spropitné, na které spoléhají i jejich zaměstnavatelé. Průměrný plat v tomto zaměstnání je kolem 16.000 korun.

Pracovníci v sociálních službách vás asi překvapí. Bohužel ale je to tak. Plat pracovníka v sociálních službách se totiž může pohybovat od minimální mzdy až třeba ke 20.000 a výše. Avšak velká část pracovníků se pohybuje právě v té spodní hranici, maximálně kolem 15-16.000 korun. K tomu samozřejmě mají příplatky za noční služby a víkendy ale i tak se pohybují hluboko pod průměrným platem. Musí však splňovat určitou kvalifikaci a jejich práce je psychicky a mnohdy i fyzicky náročná.