Některé pomůcky, které byly původně určené pro jednu konkrétní činnost, se dají dnes využít i dalšími způsoby. Jednou z takových věcí je i krejčovská panna. Původně se jednalo pouze o pomocníka pro krejčí a švadleny. Odpadalo věčné zkoušení obleků na zákazníkovi. Což bylo jistě obtěžující pro obě strany.
· Některé prvorepublikové slavné módní salóny měly dokonce jednu zajímavost.
– Dámy, které se tu oblékaly pravidelně, měly v salónu svou vlastní pannu.
– Stačilo si tedy vybrat model a pak už jen počkat na hotový výsledek.
– Jednalo se ale jen o pár vybraných z horních deseti tisíc.
V současné době si profesionální návrháři i domácí švadlenky mohou vybrat z několika možných variant. K dispozici je pochopitelně dámská, ale i pánská a dvě dětské velikosti. Figuríny jsou vyrobeny z polyesteru, dřeva a kovu. Kombinace těchto materiálů zaručuje, že je panna pevná, ale zároveň lehká. Snadno se s ní tedy manipuluje.
švadlena u stroje.jpg

Mnoho možností využití

Stojan, který je dřevěný, se dá jednoduchým způsobem odmontovat a použít obě části zvlášť. Této možnosti využívají aranžéři, kteří tento zajímavý prvek využívají při vystavovaní nejen textilního zboží ve výlohách. Své využití našla busta i celé figuríny i v oddělení bižuterie a kožené galanterie.
· Na krejčovskou pannu lze dokoupit i textilní potah.
· Ten slouží jako ochrana busty i jako vkusný estetický doplněk.
· Ve spodní části potahu je instalována pruženka.
· Potah tedy drží přesně tak, jak má a nikam se ani při manipulaci nesmeká.
oblek na stojanu.jpg
Především pro profesionální návrháře oděvů je určena varianta figuríny, která je nastavitelná. Lze tu nastavit velikosti M nebo S. Další výhodou je to, že je mezi plastem a textilií tenká molitanová výztuž. To dovoluje do této praktické pomocnice zapichovat pro usnadnění práce i krátké špendlíky. Vnější část je potažena elastickou textilií.